hari ni guru pembimbing observe...kak mazura yg still cam ank dare..hehe...observe major yg last..pasni observe minor lg 3 kali..saye ngaja huruf so n dho...so tu untuk sotong n dho untuk doraemon...pandai plak bebudak ni asingkan huruf bile saye wt camni..berkesan2...fawwaz murid yg autisme tu pon boleh bezakan...yeay....hehe...nk tgok contoh rph saye kt bwah skali saye letak
ni murid saye name syuhada....tgokla bile saye nk snap pic pandai lak die posing kan...haha.....bagos3...
ni plak udin...panggil bang din....udin dapat betol semue....so dapatla token ikan...hehehe....nk tw pasal token ni citernyer token comel..
bandingkan pic due2 tu...kesian student saye yg baju putih kt tgah2...kene tutup muke....hahahaha...yeay... pengajaran bejalan dgn bagus skali...... alhamdulillah ........
thanks kak mazura...;)
ni rph yg saye wt....sape nk tiru dipersilakan....
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PPKI, SK SERI MAKMUR
Kelas : Jannatul Maawa
Mata
Pelajaran : Pendidikan Islam (Kaedah Iqra’)
Tarikh : 12.03.2013
Hari : Selasa
Masa : 11.00 – 11.30 pagi
Bilangan
Murid : 8 Orang
BIL
|
NAMA
|
JANTINA
|
KATEGORI
|
KEHADIRAN
|
1.
|
Isma
Denish
|
Lelaki
|
Sindrom Down
|
|
2.
|
Muhammad
Amal Fawwaz
|
Lelaki
|
Autisma
|
|
3.
|
Muhammad
Ammar Rushdy
|
Lelaki
|
Sindrom Down
|
|
4.
|
Muhammad
Ilyas
|
Lelaki
|
Slow Learner
|
|
5.
|
Muhammad
Iman Heyzriq
|
Lelaki
|
Slow Learner
|
|
6.
|
Muhammad
Syazwan Asyraf
|
Lelaki
|
Slow Learner
|
|
7.
|
Muhammad
Izzudin
|
Lelaki
|
Slow Learner
|
|
8.
|
Norsyuhadah
|
Perempuan
|
Sindrom Down
|
Bidang : Kaedah
Iqra’
Tajuk : 1.
Tilwah al-Quran
Standard
Kandungan : 1.1 Membunyikan huruf
hijaiyyah berbaris satu di atas
Standard
Pembelajaran :1.1.14 Menyebut huruf ضَ
1.1.15 Menyebut huruf ضَ
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid telah belajar huruf hijaiyyah pada tahun lepas
Hasil Pembelajaran : 1. murid dapat menyebut hurufضَ،
صَ secara kelas dan individu dengan bimbingan guru
2. 4 daripada 8 murid dapat membezakan hurufضَ،
صَ dengan bimbingan guru
Penerapan
Nilai : Mendengar
arahan, yakin diri, berani, kreatif
Unsur
Terapi :
Pertuturan, Fisio
Kaedah : Latih tubi
sebutan, banding beza
Bahan
Bantu Belajar : Kad kalimah,
gambar sotong, gambar doraemon,
lembaran kerja
Langkah
/ Masa
|
Isi
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
( 3 minit )
|
- Bacaan surah al-Fatihah
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ للّهِ
رَبِّ الْعَالَمِينَ. الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ. مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ.
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ. اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ.
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ
الضَّالِّينَ. آمين
- Bacaan Doa
Belajar
"اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك يا ارحم
الراحمين. رب اشرح لي صدري ويسر لي امري وحل العقدة من لساني يفقه قولي. وصلى
الله على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه اجمعين. والحمد لله رب العلمين
- Mengucap 2
Kalimah Syahadah
أَشْهَدُ أَنْ لَاإِلَــــهَ
إِلَّا اللهُ ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَسُوْلُ اللهِ
|
- Murid membaca surah
al-Fatihah, Doa Belajar dan mengucap 2 Kalimah Syahadah dengan bimbingan
guru.
|
|
Set Induksi
( 2 minit )
|
- Mengenal dan menyebut
huruf hijaiyyah berbaris satu di atas ضَ،
صَ
|
- Murid ditunjukkan sebuah
gambar yang menunjukkan gambar “sotong” dan “doraemon”
- Guru mengaitkan
pelajaran pada
hari ini iaitu mengenal huruf hijaiyyah berbaris satu di atas ضَ، صَ
|
Teknik:
Soal jawab
Terapi:
Pertuturan
Nilai:
Yakin diri
BBB:
Gambar sotong, doraemon
|
Langkah 1
( 5 minit )
|
- Membunyikan dan menyebut
huruf hijaiyyah berbaris satu di atas ضَ،
صَ
|
- Murid mendengar bacaan contoh daripada guru. Guru
menyebut sambil menunjukkan kad kalimah
- Murid menyebut secara kelas dengan bimbingan guru
- Murid menyebut secara individu dengan bimbingan
guru
|
Teknik:
Bacaan ikut guru
Terapi:
Pertuturan
Nilai:
Yakin diri
BBB:
Kad kalimah
|
Langkah 2
( 8 minit )
|
- Membezakan huruf
hijaiyyah berbaris satu di atas صَ ضَ
|
- Murid
diberikan kad huruf setiap seorang
- murid diminta ke hadapan
seorang demi seorang untuk melekatkan kad huruf mengikut perbezaan gambar
iaitu sotong bagi huruf صَ dan doraemon bagi huruf ضَ
- Aktiviti ini diulang
kepada semua murid secara bergilir
|
Teknik:
Banding beza
Terapi:
Fisio
Nilai:
Berani
BBB:
Kad kalimah
|
Langkah 3
( 10 minit )
|
- Membezakan huruf hijaiyyah berbaris satu di atas صَ ضَ
|
- Murid diberikan lembaran
kerja setiap seorang
- murid diminta memadankan
huruf mengikut gambar
|
Teknik:
Banding beza
Terapi:
Fisio
Nilai:
Yakin diri
BBB:
Lembaran kerja
|
Penutup
( 2 minit )
|
- Menyebut kembali huruf hijaiyyah berbaris satu di atas ضَ،
صَ secara bacaan ikut guru
|
- Murid menyebut secara
kelas dengan bimbingan guru
|
Teknik:
Latih tubi
Terapi:
Pertuturan
Nilai:
Yakin diri
BBB:
Kad kalimah
|
Refleksi:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan
Guru Pembimbing / Pensyarah:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tahniah dan syabas kerana berjaya tackle Fawwaz..terima kasih kerana tunjuk ajar anak syurga kami..ibu fawwaz..idah1234.blogspot.com
ReplyDeleteterima kasih ibu fawwaz...;) x sangke juge fawwaz tunjukkan minat mase ngaja ni..die dapat bezakan huruf..fawwaz minat kalau saye wt aktiviti kolaj..die suke tampal2..;
DeleteSalam, ucapan tahniah saya tujukan bt ustazah Liana kerana mempunyai blog yang menarik dan sudi berkongsi idea dan pengajaran yg amat berguna kepada murid serta juga kpd guru2 lain.
ReplyDeleteSy sudah hmpir setahun menjadi 'silent reader' kpd blog ustazah. byk info dan maklumat yg sy dapat dr blog ustzah. klu ustzah xkberatan, sy ingin memohon salinan softcopy drpd BBM dan lembarn kerja yg ustazah kongsi dlm blog ustazah. maklumla.. dah stat praktikum bg jqaf p.khas ambilan 2013. :)
cuma sy nk tnya.. masa praktikum ni, kitaorang ngajar iqra n amali solat je ke?
wsalam..trima kasih...baru tahun lepas saye start tulis blog mase praktikum..saje share dgn kawan2.. ;) terima kasih juge sebb sudi bace blog saye.. ;)
Deletemase praktikum memg kite just ajar ikut major n minor kite..macam saye major kaedah iqra' n minor amali solat..so due tu je la saye ajar..selepas praktikum baru saye ajar yg lain2 macam sirah,akidah,dll
erm..awk nk bbm ape ye?email awk ape ye?
Mohon izin ya cikgu untuk saya gunakan untuk rph saya..
ReplyDelete